Територіальна підсудність господарських справ визначена у статті 15 Господарського процесуального кодексу України. За загальним правилом позов подається за місцем знаходження відповідача. Однак із загального правила є ряд виключень, так у випадку, якщо зміст договору передбачає подачу позову до Третейського суду, в такому випадку позов подається до третейського суду, який визначений укладеним договором.
Статтей 16 кодексу також передбачено ряд виключень із загальних випадків територіальної підсудності. До виключної підсудності зокрема відносяться справи які розглядаються за місцем знаходження органу, майна, виконання зобов'язання. Так за місцем знаходження нерухомого майна розглядаються справи сприводу цього нерухомого майна, справи, що випливають з договорів перевезення, де одним з відповідачів є транспортний орган, розглядаються за місцем цього органу.
Наша родина проживає в Києві більше п'яти років. Весь цей час ми винаймаємо житло і не маємо постійної київської реєстрації. Цього року хотіли влаштувати дитину до дитячого садочку, а у нас почали вимагати інформацію про місце реєстрації дитини пояснюючи це тим, що за кожним дитячим садочком закріплені певні будинки. Начебто адміністрація просто не має права приймати дітей без довідки про київську реєстрацію. Чи законна ця вимога?
Нашу квартиру затопили сусіди зверху. В результаті цього було зіпсовано телевізор. пошкоджено покриття на підлозі та стінах, а сусіди відмовляються відшкодовувати нам збитки. Ми нещодавно зробили ремонт, а тут така прикрість. Що робити? До кого звертатися?