Які терміни давності за позовом про відшкодування збитків і терміну давності у відповідній кримінальній справі. Чи можливо заявити цивільний позов у ​​кримінальній справ?

Згідно ст. 257 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України ) - тривалість загального терміну позовної давності становить 3 роки. Спеціальні строки позовної давності бувають скороченими й так званими «подовженими».

Відповідно до ст . 261 ЦК України протягом строку позовної давності починається з моменту , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

Скорочені строки позовної давності тривалістю в 1 рік встановлюються по відношенню до певної категорії позовів які не мають відношення до позову про відшкодування збитків у даному конкретному випадку.

Статтею 49 Кримінального Кодексу України встановлені терміни звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.

Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:

1 ) два роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачено покарання менш суворе, ніж обмеження волі ;

2 ) три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості , за який передбачено покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі ;

3 ) п'ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості ( ч.1.ч.2 ст.191 КК України );

4 ) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину (ч.3 , ч.4.ст.191 КК України );

5 ) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину (ч.5 ст.191 КК України ).

Право подання позову у кримінальному провадженні передбачено Кримінально - процесуальним Кодексом України ( далі КПК України ).

Зокрема ст. 61 КПК України передбачає , що :

1. Цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним злочином чи іншим суспільно небезпечним діянням заподіяно майнову та / або моральну шкоду, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням заподіяно майнову шкоду, і яка в порядку, встановленому цим Кодексом , заявило цивільний позов.

2. Права та обов'язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду.

3. Цивільний позивач має права та обов'язки, передбачені цим Кодексом для потерпілого, в частині, що стосуються цивільного позову, а також має право підтримувати цивільний позов або відмовитися від нього до видалення суду до нарадчої кімнати для ухвалення судового рішення. Цивільний позивач повідомляється про прийнятих процесуальних рішеннях у кримінальному провадженні, що стосуються цивільного позову, і отримує їх копії у випадках і в порядку, встановлених цим Кодексом для інформування та напрямки копій процесуальних рішень потерпілому.

Статтею 128 Кримінально- процесуального Кодексу України передбачена можливість подачі позову в кримінальному провадженні.

Частина 1 Особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням заподіяно майнову та / або моральну шкоду має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду заявити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичній або юридичній особі, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, заподіяну діями підозрюваного, обвинуваченого або несамовитого особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.

Частина 4 Форма і зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред'являються в порядку цивільного судочинства.

Частина 5 Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв'язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать принципам кримінального судочинства.

Частина 6 Відмова у позові в порядку цивільного, господарського чи адміністративного судочинства позбавляє цивільного позивача права пред'являти той же позов у кримінальному провадженні.

Частина 7 Особа, яка не пред'являє цивільного позову у кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.

Переглянути всі консультації
Новини компанії
30 Березня 2011
30 березная 2011 року директор Адвокатської групи України Володимир Шахрай на запрошення Німецького фонду міжнародного правового співробітництва прийняв участь в роботі офіційної делегації комітету з питань правової політики Верховної Ради України у Берліні  До складу Української...
Детальніше
02 Липня 2014
З 1 липня 2014 року  набули зміни до Податкового кодексу України, внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" в частині оподаткування доходів фізичних осіб (ПДФО). Так відповідно до внесених змін фактично...
Детальніше
Консультації

Яка цивільно-правова відповідальність керівника відокремленого структурного підрозділу юридичної особи - філії, за збитки, завдані юридичній особі внаслідок привласнення чи розтрати майна юридичної особи, скоєних керівником філії?

Детальніше

Підкажіть, будь-ласка, яку суму потрібно сплатити за реєстрацію всеукраїнської громадської організації.

Детальніше
Проекти
Клієнт:
ТОВ "Єдина торгова система-Київ" Наші адвоката успішно представили інтереси ТОВ "Єдина Торгова Система - Київ" у господарському суді Луганської області в суперечці з Підприємством з 100% Іноземними Інвестиціями " ІнтерГазСінтез " про визнання недійсним договору купівлі -продажу. Так , Позивач ПІІ " ІнтерГазСінтез " звернулося...
Детальніше
Клієнт:
ТОВ "Агробудпереробка ЛТД" повернення майна В грудні 2009 року Адвокатська група України представила інтереси ТОВ “Агробудпереробка ЛТД” у господарській справі про повернення майна. Так, 16 квітня 2008 року між ТОВ “Агробудпереробка ЛТД” в особі ліквідатора, арбітражного керуючого та ЗАТ “Надбання”, в...
Детальніше